Przygotowania do Świąt startują

 

Okres przedświąteczny przed nami. Czeka Nas wiele miłych chwil, ale najpierw świąteczna gorączka.

Porządki, zakupy, gotowanie i pieczenie … lista zadań wydaje się nie mieć końca. Jak to ogarnąć, jak zrobić wszystko, jak nie zginąć w ferworze przedświątecznej gonitwy? Jak dotrwać do świąt o zdrowych zmysłach? Jak nie wydać fortuny i nie dać się nabrać, oszukać i wykorzystać przez sieci, sprzedających i reklamy telewizyjne? Takie oto rady przedstawię Wam w tym wpisie. Czytajcie, zapamiętujcie, a wówczas na pewno trochę pieniędzy zostanie Wam w portfelu.

Pierwsza i najważniejsza zasada

Ustal budżet na zorganizowanie świąt. Tak to się jakoś dziwnie składa, że magia świat działa na nas rozluźniająco, nawet jak całym rokiem trzymamy rękę na pulsie domowych wydatków, to przy okazji świąt te pieniądze wydaje się szybciej i łatwiej. I … dopiero po świętach przychodzi często zakupowy kac, bo niepotrzebnie wydaliśmy mnóstwo pieniędzy, na rzeczy zbędne i prezenty niepotrzebne.

święta2
okazje przedświąteczne

 Zakupy spożywcze

To wiadomo wielka część budżety świątecznego Każda z Nas chciałabym urządzić święta na miano rodziny królewskiej, bo w końcu święta są raz w roku, więc ma być smacznie, dużo i na bogato. Planujemy wiele potraw, szukamy przepisów, tworzymy kilometrwowe listy zakupów. A potem wpadamy do hipermaretu i zaczyna się gonitwa miedzy regałami. Wszędzie setki ludzi, wszyscy biegają, świąteczna muzyczka w tle, aby już wprowadzić Cię w świąteczny nastrój i sprawić, abyś poczuła magię świąt i poczuła potrzebę, aby … kupić jeszcze więcej !!! Jest na to rada.

Do sklepu, hipermarketu zawsze idź z listą i nawet nie rozglądaj się na boki, gdzie wszędzie kuszą Cię świątecznymi promocjami. Może Cię rozczaruję, ale niewiele na nich skorzystasz, ponieważ to tylko sprytne triki marketingowe. Moje ulubione to 3 produkty, w cenie 2. Nie wspomnę oczywiście, że nie potrzebuję nawet 2 majonezów, bo jeden w zupełności mi wystarczy, jednak kupuję 3 i jeszcze się cieszę, że zaoszczędziłam. W efekcie wracam do domu z 3 majonezami, których nie potrzebuję, zapłaciłam za 2, a mogłam zwyczajnie, bez promocji, kupić 1, który był na liście. Więc uprzedzam Was, uważajcie, bo te wszystkie promocje, to czasami mogą nam bokiem wyjść i zostawić nas z pustym portfelem a  za to z mnóstwem nadprogramowych, niepotrzebnych produktów. Skoncentruj się na swojej liście. Ja dodatkowo układam listę zgodnie z asortymentem, aby nie biegać po całym hipermarkecie, tylko po kolej, półka za półką kupuję, to co niezbędne i byle szybciej do kasy 😉

Prezenty

To dopiero pole do popisu dla sprzedawców, reklamodawców i speców od marketingu. Wszyscy szykują przynęty, na które chcą nas złapać i namówić nas na wydanie naszych, ciężko zarobionych pieniędzy. Miejmy się na baczności i na pewno ostrożnie kupujmy. Jakie ja mogę mieć dla Was rady 🙂

Bądźcie czujni – biegając po sklepowych alejkach, po galeriach, wertując strony kolejnych sklepów internetowych, bardzo łatwo skusić się na promocje. Wszędzie migają znaki procentów, hasła: promocja, rabaty, świąteczne okazje … A My łapiemy się na to , jak muchy na lep. Uwierzcie mi, tu nie chodzi o nasze oszczędzanie, tylko o to, aby sprzedać jak najwięcej, a kiedy jeżeli nie przed świętami, kiedy żyjemy zakupami i wydajemy łatwiej. Nie raz już słyszałam słowa ekspedientek w sklepach z odzieżą, które przyznawały się, że przez miesiąc poprzedzający promocje, ceny stopniowo, wręcz niezauważenie dla przeciętnego kupującego są podnoszone, aby później je obniżyć i pochwalić się 30% rabatem na same święta. Tak więc bądźcie czujni i nieczuli na takie chwyty.

święta5
okazje przedświąteczne

Prezenty dla dzieci

To zdecydowanie najprzyjemniejsza i najtrudniejsza kategoria prezentowa. Ruszacie do sklepów z zabawkami a  tam … jest wszystko. Już wiedziałaś co kupić dla swojego dziecka, ale może jednak zdecydować się na tą lalkę, która płacze, śmieje się, je , pije i sika. Już wiedziałaś co wybrać dla syna, ale może jednak iść na całość i kupić te latające i skaczące samochody. Ostrzegam Cię, na pudełku, na reklamie wszystko wygląda imponująco, nie daj się zwieść. Znasz swoje dziecko, wiesz o czym marzy, czego pragnie i co chciałoby  zobaczyć pod choinką. Nie daj się skusić na coś innego, zapewne droższego lub dodatkowe gadżety, które kosztują wcale niemało, a przynoszą frajdę na kilka minut. Idź do sklepu z gotowym planem i szybciutko wracaj do domu, z tym, co będzie najlepszym prezentem dla córki lub syna.

Ja już się nauczyłam i nie daję się nabrać na takie przedświąteczne chwyty sprzedawców.

Planuj

Zawsze i we wszystkim dobry plan do podstawa 😉 Kiedy ruszasz na zakupy spontanicznie, wiesz dla kogo prezentów potrzebujesz, ale nie masz zielonego pojęcia, co kupić, to muszę Cię ostrzec , jesteś łatwym celem przedświątecznej machiny sprzedażowej. Z każdego kąta kuszą promocje, wszyscy zachwalają, swoje produkty  a Ty miotasz się pomiędzy nimi, w końcu zmęczona, podenerwowana, chcesz mieć to już z głowy i kupujesz na ślepo. Wracasz do domu i dopiero teraz widzisz, że to nie był najlepszy wybór, że niepotrzebnie wydałaś pieniądze, dasz prezent, do którego nie jesteś przekonana lub w najgorszym wypadku ruszysz na zakupy jeszcze raz. A można było tego uniknąć. Wystarczy poświęcić jeden wieczór na dokładne rozplanowanie tego, co, komu chcemy kupić. Nie chodzi o to, aby wydać fortunę, ale jeżeli znasz osobę, którą chcesz obdarować, to bez problemu wymyślisz prezent, który trafi w jej gust. Idąc na zakupy, będziesz mieć dokładny plan działania, wejdziesz do odpowiednich sklepów i jak po nitce do kłębka trafisz na idealny prezent. Zakupy potrwają krócej, wydasz mniej, nie zdążysz się zdenerwować i ani się obejrzysz a już będziesz w domu popijać ulubioną herbatkę 😉

Moja dodatkowa rada

Nie bierz na przedświąteczne zakupy dzieci, o ile jest to oczywiście możliwe. Zakupy z dziećmi trwają niewątpliwie dłużej, ale co gorsze kupując z dziećmi, nie uchronisz się, aby nie kupić rzeczy spoza listy, bo cukiereczki, bo czekoladowy Mikołaj, bo kolorowanka w choinki, bo gazetka, soczek itd. Dzieci są niewątpliwie łatwiejszym celem dla speców od sprzedaży, doskonale wiedzą , jak zagrać na ich emocjach i potrzebach. Piękne kolory, świąteczna muzyka, spacerujący Mikołaj i oto nasze dzieci na pewno upolują coś zbytecznego i nieprzemyślanego. Znam to, przeżyłam nie raz i teraz , jeżeli to tylko możliwe, jadę na zakupy sama, i sprawnie załatwiam to, co trzeba i do domu 😉

 Kochane Moje przed nami jeden z najwspanialszych, jeżeli nie najwspanialszy okres w roku.

Uwielbiam oczekiwanie na Święta, kiedy to każdy dzień przybliża nas do Świąt, spotkań z bliskimi, czasu dla rodziny. Warto dobrze zaplanować nadchodzące dni, aby załatwić wszystkie rzeczy z naszej długiej listy, a jednocześnie nie zatracić dziecięcej radości, która powinna nam w tym czasie towarzyszyć. Dlatego jeszcze raz proszę Was o przemyślane zakupy, ostrożność, czujność, aby nie popsuć sobie tego czasu, złością, rozczarowaniem i niepotrzebnie wydanymi pieniędzmi. Niech okres przedświąteczny upłynie w możliwie spokojnej atmosferze a jedynymi sprawami, które mogą nas stresować, niech będzie upieczenie udanego ciasta, a nie niezadowolenie z zakupów.

święta1
okazje przedświąteczne

 

 

 

Dodaj komentarz